Başak Fuar

Çifte fuara sektör profesyonellerinden büyük ilgi

İki sektörel fuar ve uluslararası yemek yarışması sektör profesyonellerinden büyük ilgi gördü. Alanya Otel, Kafe, Restorant ekipmanları Fuarı ve Alanya Ev Dışı Tüketim Ürünleri, Yiyecek ve İçecek Fuarı ile 8. Gastro Alanya Uluslararası Yemek Yarışması 7 Şubat 2024’e kadar sürecek.

Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde Başak fuarcılık tarafından düzenlenen iki ihtisas fuarı ile Uluslararası Yemek Yarışması kısa süre önce başladı. Alanya Otel, Kafe, Restorant ekipmanları Fuarı ile Alanya Ev Dışı Tüketim Ürünleri,

Yiyecek ve İçecek Fuarı kapsamında 140 firma temsil ettiği 500’e yakın markanın ürün ve hizmetlerini tanıtıyor. Geniş ürün yelpazesi sektör profesyonellerinden tam not aldı.

Uluslararası düzeydeki ünlü şeflerin jüri üyesi olduğu 8. Gastro Alanya Uluslararası Yemek Yarışması ilgiyle takip ediliyor. İlk gününde 500’ün üzerinde yarışmacının kayıt yaptırdığı etkinlikte yarışmacı sayısının rekor düzeyde olacağı tahmin ediliyor.

Havuz alanındaki ürün ve hizmetleriyle fuara katılan Okay Karaman, “Havuz kimyasalları, havuz pompaları, kum filtreleri ve havuz aydınlatmaları alanında hizmet veriyoruz. Havuz inşaatlarımızda ise açık&kapalı, yarı olimpik&olimpik, çocuk&süs&terapi&dalga ve fiber havuzlar yapıyoruz. Fuar kapsamında tanıtım yapmaya geldik. Yoğun ilgi gördük. Hedeflerimizin üzerine çıktık” dedi.

Otel tekstili alanındaki firmasıyla fuara katılan İsmail Taş, “Yetmiş yıllık Denizli firmasıyız. Türkiye’nin dört bir yanında ürünlerimiz kullanılıyor. Dünyanın 10 ülkesine direkt ihracat yapıyoruz. Otel tekstilindeki ürünlerimizle fuara katıldık. Bu bölgede de müşterilerimiz var. Yeni iş bağlantıları sağladık. Beklediğimizin çok üzerinde tanıtım fırsatı yakaladık” diye konuştu.

Kahve türleri ve cihazlarıyla fuara katılan Ayhan Çevik, “Ülke genelindeki otellere hizmet veriyoruz. İthal otomatik kahve makinelerini kuruyoruz. Daha sonra otellerin makinalarda kullanacakları kahve ve içecek tedariklerini yapıyoruz. Antalya ve Alanya bu anlamda firmamızın hedef pazarı konumunda.  Ürün ve hizmetlerimizi tanıtıyoruz önemli geri dönüşümler alıyoruz. Memnunuz” şeklinde konuştu.

Gastronominin hayatın önemli bir parçası olduğuna dikkati çeken Kuşadası Aşçılar Derneği Başkanı Aydın Sürer, “Gastronomi, turistlere bir bölgenin kültürünü ve geçmişini yaşama olanağı sağlamakta, yeni bir yiyecek, içecek deneyimi yaşamak için seyahat motivasyonu yaratmakta. Ege bu anlamda gastronomi cenneti. Gastronomi turizmi potansiyeli açısından İzmir ve Kuşadası, son derece zengin değerlere sahiptir. Ama bu zenginliği farkedilir kılacak fuar organizasyonları İzmir’de kan kaybediyor. Türkiye fuarcılığı öğreten kentin yöneticileri gastronomi alanında taşın altına ellerini koyarak atılımlar yapmalıdır. Alanya ve Antalya her geçen gün bu alanda daha da güçleniyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ünlü şeflerinden Uğur Apak, “İki eş zamanlı sektör fuarı ve uluslararası düzeydeki yemek yarışması büyük bir sinerji  yarattı. Birbirlerini destekleyen organizasyonlar bir bütün oluşturdu. Fuar alanında geniş ürün yelpazesi sergileniyor. Yarışmacıların ürünlerini uluslararası düzeydeki ünlü şefler değerlendiriyor. Organizasyon daha ilk yılında marka olma yolunda önemli adımlar attı. Düzenleyenleri canı gönülden kutluyorum” dedi.

Anadolu Teknik Yöneticiler ve Çalışanlar Derneği Başkanı İlhami Yalçınkaya, “Fuar katılımcıları seçkin ve güçlü firmalardan oluşuyor. Alanda birbirinden farklı ürünler var. 8. Gastro Alanya Uluslararası Yemek Yarışmasına yurt dışından da 25 şefle birlikte yüzlerce yarışmacı katılıyor. İlk yılında parmak ısırtan parmakla gösterilen bir organizasyon oldu. Allah nazarlardan sakınsın, böyle güzel nicelerini yaşatsın” şeklinde konuştu. 

Kaynak: https://theanatoliapost.com/cifte-fuara-sektor-profesyonellerinden-buyuk-ilgi/